Sivu 1/2

Oulussa?

Lähetetty: 13 Touko 2007, 00:15
Kirjoittaja jii vee
Olenko väärässä kun olen ymmärtänyt että Vauxhall harrasteena on jotenkin keskittynyt Oulun ympäristöön?
Mistähän johtunekaan?

Lähetetty: 13 Touko 2007, 08:21
Kirjoittaja Make
Ei varmaan voi sanoa että olis keskittynyt tänne mutta mielestäni voin sanoa, täällä olevan hyvä "me-henki" ja porukalla kun touhutaan saadaan paljon aikaseksi :!:
Ennenkaikkea Oulunseudun katuliikenteessä näkyy paljon Vauxeja, mikä on ainakin allekirjoittaneelle ilo silmälle :D

Lähetetty: 13 Touko 2007, 09:48
Kirjoittaja v.virtanen
Täällä Kouvola-kuusankoski seudulla ei vauxeja paljon näy liikenteessä,noiden minun yksilöiden lisäksi...tiedän kyllä täälläpäin muutamia jotka on joko työn alla tai sitten muuten vaan poistettu käytöstä :cry: Olishan se kyllä ilo silmälle nähdä katukuvassa VAUXHALL :)

Lähetetty: 14 Touko 2007, 20:22
Kirjoittaja putkikardaani
varmaan johtunee siitä että oulun seudun vauxhall?opel harrastajat ovat osaksi samoja ja kaikki tuntevat kaikki jo ennestään.

Lähetetty: 14 Touko 2007, 20:43
Kirjoittaja Jape
Se on vaan nyt niin että kaikki ihmeheebot siellä Teknolokiakaupungissa haluu oman mielenterveyden takia kuluttaa vapaa-aikansa näitten analogisien Englaanderin ihmetten kanssa :mrgreen: toisin sanoen tuo huoltamomeetingi alkaa nyt tuottaan tulosta ja kaikki pimeet ja oudommatkin uskalta tulla esille :wink: Eipä oo oltu ite kertaakaan paikalla :roll: :( :?:

Lähetetty: 15 Touko 2007, 07:03
Kirjoittaja Jukka K
Jos varhaisia kerholehtiä lueskelee, niin eikös kerhotoiminta alkanut juuri Kouvolan/Lahden seuduilta. Samaan aikaan harrastajia oli niin idästä ja lännestä. Vähän yli 20 vuoden jälkeen tilanne on hieman toinen ja ainakin tätä foorumia seuraamalla todella tuntuu siltä, että Oulun alueella on aktiivisia harrastajia. Tosin kyllä kai siellä etelässä autoja on enemmän, mutta piilotteleeko osa harrastajista niitä talleissaan.

Lähetetty: 15 Touko 2007, 09:34
Kirjoittaja vivapekka
v.virtanen kirjoitti:Täällä Kouvola-kuusankoski seudulla ei vauxeja paljon näy liikenteessä,noiden minun yksilöiden lisäksi...tiedän kyllä täälläpäin muutamia jotka on joko työn alla tai sitten muuten vaan poistettu käytöstä :cry: Olishan se kyllä ilo silmälle nähdä katukuvassa VAUXHALL :)
Kukahan oli joskus vapun aikaan ajellut jossain Kouvolan seutuvilla keltaisella Magulla? Sain viestin kaverilta joka ihmetteli ett onko niissä 2300nen kone. Pitääpä pitää kaverille ,taas, seuraavalla suurajo reissulla, luento Vauxien 2300 koneista ja niiden esiintymisessä ko. merkin autoissa :wink:

Kyllä Vauxit huomataan ja iso + (plusssa) Oulun seudun jäppisille kun ajelevat Vauxeilla (ja Bedfordeilla?) huolimatta valtion yrityksestä tapaa kaikki vanhat autot kaikenlaisilla maksuilla.

Keski-Suomi on aina ollut vähän heikkoa seutua Vauxien suhteen.
Vauxeja ei ole oikeastaan Keuruun ympäristössä ollut kuin mulla. Jos lisää haluaa nähdä on mentävä Jyväskylään (60km) tai Virroille (60km) tai Tampereelle (120km). Ja ainakaan Virroilla en muista että olis kerholaisia.

Muutama Bedford täällä päin liikkuu vaan vähenemään päin nekin. Parhaimmillaan tais olla 5kpl. Omani möin Krisselle, tuttu purki omansa, yksi omistaja muutti Hesaan ja auto meni Virroille, 2 on vielä liikenteessä (tai toinen niistäkin on seisonnassa). Eli tulos on 1 kpl CF2sia päivittäisessä ajossa välillä Keuruu - Jämsänkoski. :roll:

Lähetetty: 15 Touko 2007, 16:50
Kirjoittaja vivamanTT
Kieltämättä onhan meitä näille nurkille jokunen harrastaja pesiytynyt ja totta, että tällä alueella on nyt hyvä me henki ja pidetään se semmossa 8) Eikä mun mielestä valtio mitenkään ryöstöverota harrastajia, alta 100€/vuosi/vero + pakollinen liikennevakuutus toukokuun alusta lokakuun loppuun n. 6kk, bonuksista riippuen, ja käyttöauto seisoo ton ajan 8) ja vielä tuo vero muutos, kun astuu voimaan niin säästyy verostakin n. 40€ :wink:

Lähetetty: 15 Touko 2007, 16:51
Kirjoittaja vivamanTT
Ja jotku väittää bensaakin kalliiksi, mutta kyllä se vauxin kyyti palkitsee :wink:

Lähetetty: 16 Touko 2007, 07:33
Kirjoittaja vivapekka
vivamanTT kirjoitti:Eikä mun mielestä valtio mitenkään ryöstöverota harrastajia, alta 100€/vuosi/vero + pakollinen liikennevakuutus toukokuun alusta lokakuun loppuun n. 6kk,
Kah rahamees puhuu :!:

Minusta on ryöstöä että 2-3 harrasteautoa seisoo puolet vuodesta ja käyttömaksu senkun raksuttaa :|
Silkkaa rahastuksen makua :twisted:

Niilläkin maksuilla mitä minä olen harrasteautojen talvista "turhaan" maksanut viimeisen 10 vuoden aikana olis PunaHilkan tulevaisuus turvattu ainakin seuraavaksi 10 vuodeksi :!: :!:
Käyttömaksujen takia on pitänyt myydä CF , 1200 HB farkku ja ainakin 2 HB sedania: ei ollu varaa pitää kolmea tai neljää Vauxia/ Bedfoa, traktoria (pakko ajaa tiellä eli pitää kilvissä kun asuu aivan yleisen tien vieressä) ja yhtä "siviiliautoa" (eihän Vauxilla tai Peetulle ajeta suolassa jos ei ole AIVAN pakko!) kilvissä ja vakuutuksissa. Käyttömaksujen takia kilvet on viety pois mm. 1600 HB farkusta ja GTstä.

Niille joilla on varaa pitää 3-4 harrasteautoa ympäri vuoden kilvissä ja päälle vielä 1-2 "siviili"autoa täytyy hattua nostaa :!:

Tietenkin yx vaihtoehto olis ollu että vie kaikki ajoVauxit tai Peetut maalarin kautta MR-tarkastajalle niin olis päässy "turhista" maksuista. :roll: Sekin olis jo pikkuhiljaa ollut todellakin kannattava vaihtoehto :shock:

Lähetetty: 16 Touko 2007, 16:08
Kirjoittaja vivamanTT
No, rahamiehestä tiiä, mut se nyt on mun mielipide, harrastaminen ei ole ilmaista 8) Tämä rahankulutus, kun on niin suhteellista, jollakin, kun menee talvella kylmimpään aikaankin 300€ sähköön kuussa, niin siinä tuo 100€ autovero on kohtuullista 8)

Ei sitä vivapekka pelkällä maalilla sitä MR-leimaakaan tuu :wink:

Lähetetty: 16 Touko 2007, 19:14
Kirjoittaja vivapekka
vivamanTT kirjoitti:Ei sitä vivapekka pelkällä maalilla sitä MR-leimaakaan tuu :wink:
Mulla olis tullu..melkein: yx abico pitäis poistaa ja alkuperäinen ulkopeili laittaa takaisin lokasuojaan.. =ruostekorjaus :!:

Mutta kun joskus ei kiinnosta niin EI vaan kiinnosta.... :roll:

Lähetetty: 16 Touko 2007, 21:31
Kirjoittaja MIKAVON
vivamanTT kirjoitti:kun menee talvella kylmimpään aikaankin 300€ sähköön kuussa, niin siinä tuo 100€ autovero on kohtuullista 8)
Mikään, missä AUTO ja VERO esiintyy samassa asiayhteydessä ei ole, ei ole koskaan ollut,eikä tule koskaan olemaan kohtuullista. Verottajan oikeudentajuun, eikä edes sanavarastoon kuulu sellaista sanaa kuin kohtuullisuus tai oikeudenmukaisuus ainakaan milloin autoilusta ja sen verottamisesta on kyse. se että sähkö on kallista ei tee autoiluun pakollisena pahana liittyvästä ryöstöverotuksesta yhtään sen siedettävämpää tai oikeutetumpaa vaikka saattaakin rahamiehille :wink: olla toimivaa siedätyhoitoa :mrgreen: köyhänä olen syntynyt ja köyhäks jään, maksan sähköstäkin vaan 150€/kk ja jälkeenikin jätän pelkkiä käytettyjä Vauxhallin osia ja tyhjiä viinapulloja :roll: mutta, mun käärinliinoja ei pääse verottaja valitsemaan :mrgreen:

Lähetetty: 17 Touko 2007, 20:06
Kirjoittaja Make
Vieläköhän jenkkilässä "naama"-kohtainen vakuutus eli kuskilla vakuutus ei autolla, itsellä velox, ventora, astra, chevy ja 1/2 moottoripyörä, en ole oppinut ajamaan kuin yhdellä kerrallaan... :!:

Re: Oulussa?

Lähetetty: 26 Joulu 2008, 14:06
Kirjoittaja kimmo.leivuori
Hämeenlinnasta ilmottautuu yksi harrastaja. Sitten tuohon toiseen asiaan mikä täällä nyt ollut esillä eli verotus. *takamus* se on kun harrasteajoneuvoista pitää maksaa veroa. Onko kukaan ajatellut mahollisuutta ottaa harrasteauto pois liikennekäytöstä talveksi? Itse otin varsinaisen kulkuneuvon pois liikennekäytöstä kun sillä ei kuitenkaan pääse ajeleen kuin vasta kesällä.

Kimmo Leivuori